Instagram Yandex.Metrica

O komondorech

KOMONDOR

  

Historie

Komondor je staré maďarské pastevecké plemeno asijského původu. Označení komondor se poprvé objevilo v roce 1544. Původní předkové téměř určitě přišli do Karpatské pánve s migrujícími Staromaďary, žijícími jako nomádští chovatelé dobytka. Psi se vyznačovali bílým zbarvením a charakteristickou strukturou srsti. Díky barvě byli psi v noci dobře rozeznatelní od vlků, charakteristické „dredy“ je zase chránily před silným deštěm, větrem a sluncem. Plstnatá srst z zimě izolovala teplo a v létě naopak udržovala tělo v relativním chladu. V případě útoku predátora navíc sloužila i jako určitá bariéra, která zmírňovala útok zubů. Pastevci si vážili především jeho bdělých smyslů, ostražitosti a tvrdosti. Roku 1924 byl založen první spolek chovatelů komondorů. V roce 1924 byl přijat první standard a v roce 1954 bylo plemeno uznáno FCI.

Povaha a využití

Komondorova povaha je podobná všem pasteveckým psům. Pokud je vše v pořádku, je tichý a klidný. Pokud se mu zdá, že nastal problém, odvážně brání stádo nebo pozemek, který hlídá. Byl chován, aby myslel a rozhodoval se sám. Je laskavý ke své rodině a milý k dětem, miluje i domácí zvířata, jeho lovecké pudy jsou potlačené. Vše pak bere jako svou rodinu. Ačkoliv je k cizím ostražitý, může je v přítomnosti pána akceptovat, pokud je zřetelné, že nejsou nebezpeční. Pes je s nimi však ostražitý a jeho pohled je sleduje. Ve dne odpočívá a tiše pozoruje okolí, někdo může nabýt dojmu, že je líný a pořád spí. Opak je pravdou a moment překvapení nečekaný. Jeho zásah je v případě potřeby bleskový a nehlučný. Díky jeho zahalené tváři nepoznáte ani jeho mimiku jako může být patrné u jiných plemen.

Plemeno má vrozenou schopnost hlídat stádo. Komondor je rychlý a silný pes, který nepřítele srazí k zemi a nepustí, dokud štěkotem nepřivolá svého pána. Úspěšně pracuje jako obránce stáda ovcí před vlky a medvědy. Ve Spojených státech roste jeho popularita mezi dobytkáři, kterým chrání stádo před predátory jako například kojoty, pumami, medvědy atd. Přestože je komondor pastevec, čím dál tím víc se stává oblíbený jako pes rodinný, kdy má využití při hlídání obydlí.

Vzhled a péče o srst

Komondor má dlouhou, hustou a provázkovitou bílou srst, ve starším věku dlouhou nejméně 20–27 cm (má nejvíc srsti ze všech psů), v období kolem 6 let již dosahuje od kohoutku až na zem, podobá se dredům. Štěňata se rodí s asi centimetr dlouhou srstí, která je hebká a připomíná chmýří. Jak štěňata rostou, srst se čím dál tím víc vlní a má sklon plstnatět. Srst se skládá z jemné podsady a hrubé vnější srsti, plstnatí se do provázků či širších stuh.

Kolem komondora je mnoho mýtů, které nejsou pravdivé a vyplývají často z neznalosti. Ačkoli se někde můžete dočíst, že péče je náročná, opak je pravdou a není nikterak složitou. V období kolem 1 roku se štěněti začínají dredy postupně vytvářet, je na majiteli, aby srsti dopomohl tam, kde se plstnatec tvoří širší než požaduje. Je potřeba od sebe srst prsty oddělovat, aby se ze psa nestala slepená špinavá koule. Tato činnost je pak v dospělosti nenáročná a provádí se podle potřeby a jen občas. Srst roste po celý psí život. Línání je u tohoto plemene minimální. Jediné větší línání nastává u štěněte, když ještě nemá srst dospělého psa. Komondor se na rozdíl od podobně vypadajícího, který se narodí bílý, černý nebo šedivý, rodí pouze v bílé barvě. Nicméně pravidelně nemytý komondor může vypadat jako šedý, avšak je to jen prach ulpělý na srsti. Po vykoupání je opět bílý či má jeho barva srsti slonovinový nádech. Srst komondora chránívala před vlčím kousnutím, predátor nebyl schopný prokousat se tak hustou srstí a jakkoliv komondora zranit.

Srst komondora má přes svou extravaganci ještě jednu nezanedbatelnou úlohu, a tou je její izolace. Nejen že komondor svým zjevem může někomu připomínat ovci, taktéž jeho srst má stejné vlastnosti jako ovčí rouno. V zimě hřeje a izoluje proti mrazu, v létě chrání před slunečními paprsky, které se navíc od bílé barvy odráží. Má částečně samočistící schopnosti.

Výška: psi minimálně 70 cm, feny minimálně 65 cm.

Hmotnost: psi 50 - 60 kg, feny 40 - 50 kg.t

 

Zdroj: F.C.I.-Standard č. 53 / 13.09.2000 / GB www.cmku.cz